Porsche Design tähistab 50. aastapäeva

Erilise aastapäeva tähistamiseks kohtub eksklusiivne erimudel 1972. aasta 911 S 2.4 Targaga

Porsche AG õnnitleb Porsche Designi tema kuldsel juubelil. Juubeliaasta kõrghetkeks saavad kaks väga erilist autot: eksklusiivne Porsche 911 Edition 50Y Porsche Design ja Porsche Classicu poolt tõetruult taastatud ajalooline 911 S 2.4 Targa Porsche Designi asutamisaastast 1972. Neid ühendab värviskeem, kus Ferdinand Alexander Porsche poolt aastal 1972 disainitud legendaarse Chronograph I vaimus on must värv domineeriv nii välimuses kui ka interjööris. Nende kõrval esitleb Porsche Design ka Chronograph 1 – 1972 Limited Editionit. Porsche muuseum tähistab aastapäeva oma eriväljapanekuga, mis avatakse 19. jaanuaril 2022.

„Kui sa mõtled mingi asja funktsiooni peale, tekib vorm mõnikord nagu iseenesest,“ kirjeldas F. A. Porsche põhimõtet, mida Porsche Designi insenerid ja disainerid tänapäevalgi järgivad. Aastal 1972 asutas ta koos vend Hans-Peteriga ettevõtte Porsche Design. Porsche 911 loonud disainer nägi vaimusilmas ettevõtet, mis viib Porsche põhimõtted ja vaimu automaailmast kaugemale. Porsche Design sai juba ammu rahvusvaheliselt tunnustatud ja kõrgelt hinnatud elustiilibrändiks, mis on tuntud puristliku esteetikaga funktsionaalsete ja vastupidavate toodete poolest.

Eksklusiivne erimudel: disainiklassiku moodne tõlgendus

911 Edition 50Y Porsche Design on 750 autost koosnev eriseeria arvukate F. A. Porsche legendaarsest loomingust inspireeritud lahendustega. Lisaks üleni musta värvi välimusele teevad minevikule kummarduse veel istmete klassikalised ruudulise mustriga Sport-Tex-kesksiilud ja põhivarustusse kuuluva Sport Chrono-paketi osaks oleva kella Porsche Design Subsecond punane sekundiosuti.

Erimudel põhineb 911 Targa 4 GTS-il ja see on nüüdsest tellitav hinnaga 190 090 eurot. Aastapäevamudel jõuab Euroopa müügisalongidesse alates aprillist. Ostjad saavad ka soetada legendaarse Chronograph I uusväljaande eriversiooni. Seost 911 Edition 50Y Porsche Designiga rõhutavad järjekorranumber ja veljekujuline kella hooratas.

Täiesti ainulaadne: F. A. Porsche allkirjaga 911 S 2.4 Targa

Viimased kaks aastat töötas Porsche Classic ainulaadse projekti kallal, millega tähistada Porsche Designi 50. aastapäeva. Juubeliks restaureeriti 911 S 2.4 Targa aastast 1972, mil Porsche Design loodi. „Meie kujutlustes oli luua ajalooline vaste uuele 911 Edition 50Y Porsche Designile,“ selgitab Porsche Classicu juht Ulrike Lutz. „Uue erisoovide Sonderwunsch-programmi abiga saime viia ellu idee ainulaadsest sõidukipaarist. Disainerite ja restauraatorite tööks oli uue auto omadused hoolikalt klassikalisele üle kanda.“

Baassõidukiks olnud 911 T 2.4 Targa aastast 1972 oli halvas seisukorras ja mitmed osad puudusid. Tavaliselt oleks see restaureerimisprojekti alustamise üsna keerukaks muutnud, seekord aga ei omanud plaanitud täiustuste tõtt tähtsust. Porsche Classicu spetsialistid täiustasid mootorit ja veermikku nii, et need vastasid täpselt kunagise S-versiooni spetsifikatsioonile. Omaaegse tippmudeli mootor oli töömahuga 2341 cm3 ning kütuse mehaanilise sissepritsega varustatult arendas 190 hj 6500 p/min juures.

Ferdinand Alexander Porsche auks sai see ainueksemplar samasugused värvid nagu tema poolt aastal 1972 loodud käekell Chronograph I – must on domineeriv toon nii välimuses kui ka interjööris. Auto külgi kaunistavad klassikalised poolmati pinnaga plaatinahallid triibud ja integreeritud kiri Porsche Design. Targa turvakaar sai samuti poolmati plaatinahalli katte, see on uus tõlgendus algupärase klassikalise mudeli matistatud roostevabale terasele. Targa kiri on must ja mattpinnaga. Sarnaselt aastapäeva-erimudelile sai võre tagumisel mootorikattel märgi „Porsche Design 50th Anniversary“, mis kujutab F. A. Porsche allkirja.

Muud juubelitooted ja -tarvikud

Kõigile Porsche ja kellahuvilistele esitleb Porsche Design ka ajaloolise logo ja kirjadega Chronograph 1 – 1972 Limited Editionit. See originaali uusväljaanne on piiratud 500 eksemplariga ning tal puudub visuaalne sarnasus uue eriseeria autoga. Kell on saadaval Porsche Designis tavapärasel viisil.

Juubelipakkumist täiendab Limited Capsule Collection rõivaste, jalatsite, spordiriiete, kottide-kohvrite ja aksessuaaride valikus, samuti spetsiaalne prillikollektsioon.

Porsche Designist

„Hea disain peab olema aus,“ rõhutas F. A. Porsche alati. Ta disainis legendaarse Porsche 911 ja asutas 1972. aastal disainistuudio. Tänapäeval järgivad tegevdirektor Roland Heiler ja tema tiim endiselt seda filosoofiat. Autentseid materjale kasutades disainivad nad hoolikalt läbimõeldud, funktsionaalseid ja vastupidavaid puristliku esteetikaga tooteid. Porsche Designi oma disainitiimi inspireerivate kõrgekvaliteediliste toodete hulka kuuluvad kellad, päikeseprillid, kotid-kohvrid ning nahkesemed.

Disainistuudiol on bürood Zell am Sees, Berliinis, Ludwigsburgis, Los Angeleses ja Shanghais ning oma teenuseid pakutakse ka rahvusvahelistele klientidele. Selle tulemuseks on esmaklassilised tarbeesemed, kodumasinad ja tööstustooted – koostööpartneriteks näiteks Elan, KEF, LaCie, Morita ja Panasonic.

Materjalide valik mängib otsustavat rolli Studio F. A. Porsche toodete juures. Titaan ja süsinikkiud võivad neid muuta eluaegseteks kaaslasteks ning lisada uusi, ootamatuid funktsioone. Traditsiooniline, aus lähenemine disainile koos ambitsioonikate uuendustega teeb tooted ehtsateks luksusesemeteks.

Eriväljapanek Porsche muuseumis

Porsche muuseum tähistab Porsche Designi 50. aastapäeva eriväljapanekuga, mis jääb avatuks 11. juulini 2022. Osa sellest pakub infot F. A. Porsche elu, tema disainifilosoofia ja tohutu loomingulise mõju kohta. Eksponaadid pärinevad viiest aastakümnest ning paljudest tootesarjadest.

Porsche Designi sündi sümboliseerib Chronograph I, eriväljapaneku keskmes ongi legendaarse ajanäitaja kaks versiooni. Sellest keskmest kiirgub disainikontseptsioon edasi ka teiste eksponaatideni. Nende hulka kuuluvad näiteks piloodi päikeseprillid P8478, käekellade seeria Monobloc Actuator, millel on stopperi täielikult integreeritud surunupud, piip P3613 ja mobiiltelefon P9521. Porsche muuseumi rõdul paiknevate eksponaatide seas on F. A. Porschele endale kuulunud 993 Speedster ja 904, mida ta ise nimetas oma meistriteoseks. Eriväljapaneku osadeks on samuti Porsche Classicu restaureeritud 1972. aasta 911 S 2.4 Targa ja uus 911 Edition 50Y Porsche Design.

 

911 Targa 4 GTS

NEDC: keskmine kütusekulu 10,7–9,9 l/100 km, keskmine CO2 heitkogus 243–227 g/km

WLTP: keskmine kütusekulu 11,3–10,8 l/100 km, keskmine CO2 heitkogus 257–245 g/km

Energiakulu ja heitmehulga andmed on saadud vastavalt seadusega määratud mõõtemeetoditele. Kõik Porsche pakutavad uued autod on saanud tüübikinnituse vastavalt kergsõidukite ülemaailmse ühtlustatud katsemenetluse (WLTP) nõuetele, NEDC-tsükli näitajad on seetõttu tuletatud WLTP näitajatest.

Kütusekulu ja CO2 heitkoguse teatmik, mis sisaldab andmeid kõigi uute sõiduautomudelite kohta, on tasuta saadaval kõigis uute sõiduautode müügikohtades ja elektrooniliselt nähtav Transpordiameti veebilehel aadressil https://eteenindus.mnt.ee/public/heitkogusteteatmik/heitkogusteTeatmik.jsf

Viimati muudetud: 16.10.2023